A Táj és Ember Népfőiskola a bárándi Biológus Népfőiskola folytatása, közösségünknek a magja.
Az országjáró Táj és Ember Népfőiskola 2006. december 2-dikán Kunkovács László egész napos előadásával indult útjára Varga Anna, Babai Dániel, Fogarasi Péter, Molnár Csaba és Ujházy Noémi vezetésével…
A népfőiskolai alkalmak hármas rend köré szerveződnek a kezdetőktől fogva, követve a bárándi hagyományokat. Minden alkalommal egy adott témában jártas előadót, tanítómestert kérünk fel az alkalom megtartására, és ha van rá lehetőség, akkor fel is keressük abban a tájban, ahol dolgozik, él. Ezen kívül az adott ünnepet (pl. Advent), évköri szokást (pl.böjti játékok) közösen megéljük, és az összejövetelekhez mindig kötődik egy „szemelvényezés” is. 2010-től kezdődően az előadások mellett gyakorlati tevékenységekre helyezzük a hangsúlyt (pl. gyapjú feldolgozás, szőlőművelés, olajütés).
A népfőiskola Kárpát-medencei országjárásának eddigi helyszínei:
Báránd, Budakeszi, Buják, Erdőbénye, Gömörszőlős, Gyimesközéplok-Hidegség, Hencida, Herencsény, Kárász, Mezőszilas, Nagykörű, Nagymaros, Őriszentpéter, Pusztaszer – Büdösszék, Szabolcsfalu, Szeged, Szentes; Vácrátót, Zengővárkony
Szemelvények listája
A népfőiskola eddigi előadói, mesterei:
Andrásfalvy Bertalan (hagyományos tájhasználat)
Balogh Péter (fokgazdálkodás a gyakorlatban)
Bartusné Szandai Teréz (herencsényi mesemondó)
Bede Ádám (halmok, tájrégészet)
Dukai Ditta (örmény és magyar gyümölcsészet és gyümölcsfeldolgozás)
Fábi János (festett kazettás templomi mennyezetek)
Győri-Nagy Sándor (népmesék)
Hegedűs Zoltán (egyházi hagyományok, Biblia-fordítások)
Hintalan László János (népi játékok, hagyományok)
Jeszenői Petra (kártyaszövés)
Kunkovács László (Alföld és Közép-Ázsia pásztor kultúrája)
Máté Gábor (Kelet-Mecsek tájhasználat története)
Molnár Csaba (Etelköz, népmese és táj, gyapjú)
Molnár Géza (fokgazdálkodás)
Molnár Zsolt (tájtörténet, hagyományos ökológiai tudás)
Rozsnyai Margit (pszichológus)
Sümegi Pál (vegetáció-történet)
Szabados Tamás (Másfélmillió lépés Magyarországon, operatőr)
Szilágyi Miklós (népi halászat)
Szűcs Gergely (népzene, népi hangszerek)
Tóth Albert (Nagy-Sárrét, Hortobágy élővilága, tájtörténete)
Tóth Antónia (Őrség)
Török Tibor (hit és evolúció)
Varga Anna (erdei legeltetés, fás legelők)
Varga Erzsébet (kosárfonás)
Váradi Zoltánné Katona Irén (népi játékok, évköri szokások)